F920J475MPA
Mfr.Part #
F920J475MPA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 6.3V 0805
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Manufacturer Size Code :
P
Width :
1.25mm
Length :
2mm
Published :
Capacitance :
4.7μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm