F920J336MBA
Mfr.Part #
F920J336MBA
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT 33UF 20% 6.3V 1411
Tantalum Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated :
6.3V
Manufacturer Size Code :
B
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ROHS3 Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.134Lx0.110W 3.40mmx2.80mm
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.7Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm
Length :
3.4mm
Type :
Molded
Capacitance :
33μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Standard :
AEC-Q200
Width :
2.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%