F920J335MPA
Mfr.Part #
F920J335MPA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 6.3V 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Type :
Molded
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Standard :
AEC-Q200
Published :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
P
Tolerance :
±20%
Series :
F92
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
3.3μF
Voltage - Rated :
6.3V
Length :
2mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12Ohm
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Width :
1.25mm