F920J226MBA
Mfr.Part #
F920J226MBA
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT 22UF 20% 6.3V 1411
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
22µF
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.9Ohm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.0014mA
Voltage - Rated :
6.3V
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Surface Mount :
yes
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Manufacturer Size Code :
B
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.08
HTS Code :
Size / Dimension :
0.134Lx0.110W 3.40mmx2.80mm
1 (Unlimited)
Datasheets
F920J226MBA
KYOCERA AVX F920J226MBA
22μF ±20% 1.9Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0014mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
F920J226MBA Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.9Ohm in this case.This capacitor leaks 0.0014mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
F920J226MBA Features
a leakage current of 0.0014mA in this capacitor