F920J225MPA
Mfr.Part #
F920J225MPA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 6.3V 0805
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Manufacturer Size Code :
P
Voltage - Rated :
6.3V
1 (Unlimited)
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12Ohm
Width :
1.25mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Length :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
2.2μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V