F920J156MAA
Mfr.Part #
F920J156MAA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP TANT 15UF 20% 6.3V 1206
Width :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.051 1.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
15μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Manufacturer Size Code :
A
Type :
Molded
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm