F920J155MPA
Mfr.Part #
F920J155MPA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 6.3V 0805
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12Ohm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
HTS Code :
Capacitance :
1.5μF
Voltage - Rated :
6.3V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Molded
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm