F920J107MBA
Mfr.Part #
F920J107MBA
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 1411
Voltage - Rated :
6.3V
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.134Lx0.110W 3.40mmx2.80mm
Capacitance :
100μF
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Type :
Molded
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
POLARIZED
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Length :
3.4mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3Ohm
Width :
2.8mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Datasheets
F920J107MBA
KYOCERA AVX F920J107MBA
100μF ±20% 1.3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
F920J107MBA Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.3Ohm.