F920J106MAA
Mfr.Part #
F920J106MAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 1206
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
F92
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.051 1.30mm
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm