F920J105MPA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F920J105MPA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12Ohm
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Length :
2mm
Voltage - Rated :
6.3V
Tolerance :
20%
Width :
1.25mm
Height :
1.1mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
1μF
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tan Delta :
0.08
Leakage Current :
0.0005mA