F920G685MPA
Mfr.Part #
F920G685MPA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 4V 0805
Capacitance :
6.8μF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Manufacturer Size Code :
P
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ECCN Code :
EAR99
Length :
2mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Width :
1.25mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Published :
Reference Standard :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
4V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
F920G685MPA
KYOCERA AVX F920G685MPA
6.8μF ±20% 6Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
F920G685MPA Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 6Ohm.