EP9WS10RJ
Mfr.Part #
EP9WS10RJ
Description
RES 10 OHM 5% 9W AXIAL
Through Hole Resistors
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Tolerance :
±5%
Height :
40mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Diameter :
750 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Rating :
9W
Series :
EP, Neohm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Published :
Max Power Dissipation :
9W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
8.5mm
REACH SVHC :
No SVHC
2
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Lead Length :
38mm
Pbfree Code :
yes
Number of Resistors :
1
Resistance :
10Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead/Base Style :
Axial
Size / Dimension :
0.335Diax1.575L 8.50mmx40.00mm
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
EP9WS10RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP9WS10RJ
10Ohm, Wirewound,