EP9W4K7J
Mfr.Part #
EP9W4K7J
Description
RES 4.7K OHM 5% 9W AXIAL
Stock
970
In Stock :
970
Through Hole Resistors
Height - Seated (Max) :
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Subcategory :
Resistors
Width :
8.5 mm
Product Diameter (mm) :
8.5(mm)
Package :
Bulk
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Flame-Proof Support :
yes
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Resistance :
4700(ohm)
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Product Type :
Wirewound Resistors
Tolerance (+ or -) :
5%
Supplier Device Package :
Axial
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Length :
53 mm
Power (Watts) :
9W
Size / Dimension :
0.335 Dia x 2.087 L (8.50mm x 53.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Packaging :
Bulk
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
500 V
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Tolerance :
±5%
Power Rating(s) :
9(W)
TE Connectivity
Number of Terminations :
2
Product Depth (mm) :
Construction :
Cylindrical
Composition :
Wirewound
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Technology :
Wirewound
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Case Style :
Conformal Coated
Power Rating :
9 W
Product Length (mm) :
53(mm)
Failure Rate :
Not Required
Military Standard :
Not Required
Termination Style :
Number of Terminals :
2
Base Product Number :
EP9W
Package / Case :
Product Status :
Active
Type :
Datasheets
EP9W4K7J
TE Connectivity AMP Connectors EP9W4K7J
4700(ohm), 9W, Wirewound,