EP5WS3K3J
Mfr.Part #
EP5WS3K3J
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.3K OHM 5% 5W AXIAL
Through Hole Resistors
Product Status :
Active
Diameter :
6.5 mm
Length :
17.5 mm
Series :
EP, Neohm
RoHS :
Details
Resistance Tolerance :
± 5%
Resistance :
3.3 kOhms
Composition :
Wirewound
Technology :
Wire Wound
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Size / Dimension :
0.335 Dia x 0.984 L (8.50mm x 25.00mm)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Supplier Device Package :
Axial
Height - Seated (Max) :
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Number of Terminations :
2
TE Connectivity
Failure Rate :
Height :
Product Type :
Wirewound Resistors
Power (Watts) :
5W
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
5W
Product Width :
Resistor Type :
Anti-Surge
Product Length :
17.5mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Wirewound Anti Surge Resistor
Tolerance :
±5%
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Width :
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Voltage Rating :
500V
Qualification :
Base Product Number :
EP5W
Lead Diameter :
0.75 mm
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Package / Case :
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Termination Style :
Datasheets
EP5WS3K3J
TE Connectivity AMP Connectors EP5WS3K3J
Anti-Surge, 3.3 kOhms, 5W, Wirewound,