EP5W220RJ
Mfr.Part #
EP5W220RJ
Description
RES 220 OHM 5% 5W AXIAL
Stock
891
In Stock :
891
Through Hole Resistors
Diameter :
8.5mm
Number of Resistors :
1
Lead Length :
38mm
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Axial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
2007
Size / Dimension :
0.335Diax0.984L 8.50mmx25.00mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Max Power Dissipation :
5W
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Tolerance :
±5%
Resistance :
220Ohm
Lead Diameter :
750 µm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
5W
Voltage - Rated :
500V
Composition :
Wirewound
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
EP5W220RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP5W220RJ
220Ohm, Wirewound,