EP5W22RJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP5W22RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
RES 22 OHM 5% 5W AXIAL
Stock
937
In Stock :
937
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Power Rating(s) :
5(W)
Product Status :
Active
Function :
Enable/Disable
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Product Width :
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Frequency Stability :
±1ppm
Voltage Rating :
500V
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Supply (Disable) (Max) :
18mA (Typ)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Resistance Tolerance :
± 5%
Absolute Pull Range (APR) :
Case Style :
Conformal Coated
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Length (mm) :
25(mm)
Current - Supply (Max) :
36mA
Lead Spacing (nom) :
Supplier Device Package :
Axial
Power Rating :
5W
Ratings :
Construction :
Cylindrical
Failure Rate :
Package :
Strip
Flame-Proof Support :
yes
Height - Seated (Max) :
0.067 (1.70mm)
Frequency :
50.1 MHz
Composition :
Wirewound
Military Standard :
Not Required
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Power (Watts) :
5W
Type :
TCXO
Base Resonator :
Crystal
Technology :
Wire Wound
Number of Terminations :
2
Output :
PECL
Number of Terminals :
2
Product Diameter (mm) :
8.5(mm)
Product Length :
25mm
Qualification :
Resistor Type :
Anti-Surge
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Series :
QuikXO
Resistance :
22 Ohms
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Termination Style :
Axial
Voltage - Supply :
2.5V
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Base Product Number :
EP5W
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Tolerance :
±5%
Spread Spectrum Bandwidth :
Datasheets
EP5W22RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP5W22RJ
Anti-Surge, 22 Ohms, 5W, Wirewound,