EP5W330RJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP5W330RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 330 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Bulk
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Qualification :
Product Type :
Wirewound Resistors
Tolerance :
±5%
Type :
Wirewound Anti Surge Resistor
Width :
8.5 mm
Number of Terminations :
2
Composition :
Wirewound
Resistance Tolerance :
± 5%
Size / Dimension :
0.335 Dia x 0.984 L (8.50mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max) :
Product Length :
25mm
Resistance :
330 Ohms
Base Product Number :
FRCIR
Subcategory :
Resistors
Lead Diameter :
0.75 mm
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Product Width :
Power Rating :
5W
Resistor Type :
Anti-Surge
Technology :
Wirewound
Length :
25 mm
TE Connectivity
Voltage Rating :
500V
Failure Rate :
Power (Watts) :
5W
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
Axial
Series :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
EP5W330RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP5W330RJ
Anti-Surge, 330 Ohms, 5W, Wirewound,