EP5W150RJ
Mfr.Part #
EP5W150RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 5% 5W AXIAL
Stock
498
In Stock :
498
Through Hole Resistors
Product Length :
25mm
Composition :
Wirewound
Length :
25 mm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
TE Connectivity
Package :
Tray
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Termination Style :
Axial
Type :
Wirewound Anti Surge Resistor
Features :
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.75 mm
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Size / Dimension :
0.335 Dia x 0.984 L (8.50mm x 25.00mm)
Failure Rate :
Package / Case :
Height - Seated (Max) :
Voltage Rating :
500V
Power Rating :
5W
Resistance :
150 Ohms
Power (Watts) :
5W
Number of Terminations :
2
Width :
8.5 mm
Product Width :
Series :
EP, Neohm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Qualification :
Resistor Type :
Anti-Surge
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Technology :
Wire Wound
Resistance Tolerance :
± 5%
Product Type :
Wirewound Resistors
Subcategory :
Resistors
Base Product Number :
EP5W
Datasheets
EP5W150RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP5W150RJ
Anti-Surge, 150 Ohms, 5W, Wirewound,