EP5W10RJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP5W10RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 10 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
EP, Neohm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
38mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tray
Lead/Base Style :
Axial
Voltage - Rated DC :
500V
Power Rating :
5W
Resistance :
10Ohm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
8.5mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
750 µm
Number of Resistors :
1
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.335Diax0.984L 8.50mmx25.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
5W
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
EP5W10RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP5W10RJ
10Ohm, Wirewound,