EP5W33RJ
Mfr.Part #
EP5W33RJ
Description
RES 33 OHM 5% 5W AXIAL
Stock
417
In Stock :
417
Resistance :
33Ohm
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
5W
Lead/Base Style :
Axial
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Tolerance :
±5%
Number of Resistors :
1
Pbfree Code :
yes
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Series :
EP, Neohm
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Composition :
Wirewound
Diameter :
8.5mm
Published :
2007
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Length :
38mm
Max Power Dissipation :
5W
Voltage - Rated DC :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.335Diax0.984L 8.50mmx25.00mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Lead Diameter :
750 µm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
EP5W33RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP5W33RJ
33Ohm, Wirewound,