EP5W20RJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP5W20RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 20 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Series :
EP, Neohm
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.335Diax0.984L 8.50mmx25.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
5W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Published :
Packaging :
Bulk
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Resistance :
20Ohm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
EP5W20RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP5W20RJ
20Ohm, 5W, Wirewound,