EP5W4K7J
Mfr.Part #
EP5W4K7J
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7K OHM 5% 5W AXIAL
Stock
383
In Stock :
383
Power Rating :
5 W
Composition :
Wirewound
Package :
Tray
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Termination Style :
2
Technology :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Voltage Rating :
500 V
Product Type :
Wirewound Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
8.5 mm
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Power (Watts) :
5W
Subcategory :
Resistors
Resistance :
4.7 kOhms
Lead Diameter :
0.75 mm
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Length :
25 mm
Failure Rate :
TE Connectivity
Product Status :
Active
Type :
Wirewound Anti Surge Resistor
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.335 Dia x 0.984 L (8.50mm x 25.00mm)
Datasheets
EP5W4K7J
TE Connectivity AMP Connectors EP5W4K7J
4.7 kOhms, 5W, Wirewound,