EP5W47RJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP5W47RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 47 OHM 5% 5W AXIAL
Stock
342
In Stock :
342
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Product Width :
Supplier Device Package :
Axial
Resistor Type :
Anti-Surge
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Voltage Rating :
500V
Product Length :
25mm
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Resistance Tolerance :
± 5%
Series :
EP, Neohm
Number of Terminations :
2
Resistance :
47 Ohms
Package / Case :
Size / Dimension :
0.335 Dia x 0.984 L (8.50mm x 25.00mm)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power Rating :
5W
Package :
Tray
Power (Watts) :
5W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Base Product Number :
EP5W
Technology :
Wire Wound
Height - Seated (Max) :
Qualification :
Composition :
Wirewound
Datasheets
EP5W47RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP5W47RJ
Anti-Surge, 47 Ohms, 5W, Wirewound,