EP5W3K3J
Mfr.Part #
EP5W3K3J
Description
RES 3.3K OHM 5% 5W AXIAL
Stock
872
In Stock :
872
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Diameter :
8.5mm
Tolerance :
±5%
Lead/Base Style :
Axial
Lead Length :
38mm
Max Power Dissipation :
5W
Lead Diameter :
750 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Voltage - Rated DC :
500V
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Size / Dimension :
0.335Diax0.984L 8.50mmx25.00mm
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
2
Number of Resistors :
1
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
3.3kOhm
Published :
2007
Power Rating :
5W
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
EP, Neohm
Datasheets
EP5W3K3J
TE Connectivity AMP Connectors EP5W3K3J
3.3kOhm, Wirewound,