EP5WS2K2J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP5WS2K2J
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 2.2K OHM 5% 5W AXIAL
Stock
408
In Stock :
408
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Length :
28mm
Voltage - Rated DC :
500V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
5W
Lead/Base Style :
Axial
Number of Resistors :
1
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
750 µm
Published :
2007
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
5W
Pbfree Code :
yes
Diameter :
6.5mm
Resistance :
2.2kOhm
Size / Dimension :
0.335Diax0.984L 8.50mmx25.00mm
Series :
EP, Neohm
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Wirewound
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Datasheets
EP5WS2K2J
TE Connectivity AMP Connectors EP5WS2K2J
2.2kOhm, Wirewound,