EP3WS68RJ
Mfr.Part #
EP3WS68RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 68 OHM 5% 3W AXIAL
Stock
921
In Stock :
921
Power Rating :
3W
Packaging :
Ammo
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Case Style :
Epoxy Resin
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Power (Watts) :
3W
Failure Rate :
Not Required
Type :
Wirewound
Military Standard :
Not Required
Number of Terminations :
2
Technology :
Wire Wound
Product Status :
Active
Qualification :
Base Product Number :
EP3W
Temperature Coefficient :
±300(ppm/°C)
Resistance :
68(ohm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
Product Width :
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.256 Dia x 0.689 L (6.50mm x 17.50mm)
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Supplier Device Package :
Termination Style :
Product Diameter (mm) :
5.5(mm)
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Flame-Proof Support :
yes
Composition :
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Resistor Type :
Anti-Surge
Product Length (mm) :
16(mm)
Number of Terminals :
2
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Voltage Rating :
500V
Product Length :
16mm
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Resistance Tolerance :
± 5%
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Series :
EP, Neohm
Tolerance :
±5%
Power Rating(s) :
Product Depth (mm) :
Tolerance (+ or -) :
5%
Construction :
Cylindrical
Datasheets
EP3WS68RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP3WS68RJ
Anti-Surge, 68(ohm), 3W, Wirewound,