EP3W150RJ
Mfr.Part #
EP3W150RJ
Description
RES 150 OHM 5% 3W AXIAL
Resistance :
150Ohm
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Diameter :
750 µm
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
6.5mm
Voltage - Rated DC :
500V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Max Power Dissipation :
3W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Number of Resistors :
1
Lead Length :
28mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead/Base Style :
EP, Neohm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Published :
Datasheets
EP3W150RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP3W150RJ
150Ohm, Wirewound,