EP3W1K5J
Mfr.Part #
EP3W1K5J
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Description
RES 1.5K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
3W
Type :
Wirewound Anti-Surge Resistor
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Length :
17.5 mm
Power Rating :
3 W
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Size / Dimension :
0.256 Dia x 0.689 L (6.50mm x 17.50mm)
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Supplier Device Package :
Axial
TE Connectivity
Product Type :
Wirewound Resistors
Package / Case :
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
Width :
6.5 mm
Voltage Rating :
500 V
Series :
EP, Neohm
Resistance :
1.5 kOhms
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Technology :
Wirewound
Termination Style :
Base Product Number :
EP3W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Status :
Active
Composition :
Wirewound
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
EP3W1K5J
TE Connectivity AMP Connectors EP3W1K5J
1.5 kOhms, 3W, Wirewound,