EP3W220RJ
Mfr.Part #
EP3W220RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 220 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Failure Rate :
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Power Rating :
3W
Series :
EP, Neohm
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Composition :
Wirewound
Supplier Device Package :
Axial
Base Product Number :
EP3W
Package / Case :
Size / Dimension :
0.256 Dia x 0.689 L (6.50mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max) :
Technology :
Wire Wound
Resistance :
220 Ohms
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Datasheets
EP3W220RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP3W220RJ
220 Ohms, 3W, Wirewound,