EP3WS100RJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP3WS100RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Stud
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Width :
Number of Terminations :
2
Tolerance (+ or -) :
5%
TE Connectivity
Power Rating :
3W
Flame-Proof Support :
yes
Product Status :
Active
Voltage Rating :
500 V
Construction :
Cylindrical
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Packaging :
Ammo
Type :
Wirewound
Product Type :
Wirewound Resistors
RoHS :
Compliant
Termination Style :
Axial
Wire/Cable Gauge :
14 AWG
Resistance :
100(ohm)
Power Rating(s) :
3(W)
Product Diameter (mm) :
5.5(mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Series :
EP, Neohm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Length (mm) :
16(mm)
Case Style :
Conformal Coated
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Lead Diameter :
0.7 mm
Failure Rate :
Not Required
Length :
16 mm
Size / Dimension :
0.256 Dia x 0.689 L (6.50mm x 17.50mm)
Military Standard :
Not Required
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Contact Material :
Copper
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Product Height (mm) :
Subcategory :
Resistors
Supplier Device Package :
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Package / Case :
Number of Terminals :
2
Composition :
Wirewound
Diameter :
5.5 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
3W
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Technology :
Height :
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
±300(ppm/°C)
Datasheets
EP3WS100RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP3WS100RJ
Stud 100(ohm), 3W, Wirewound,