EP3W33RJ
Mfr.Part #
EP3W33RJ
Description
RES 33 OHM 5% 3W AXIAL
Stock
686
In Stock :
686
Through Hole Resistors
Lead Length :
28mm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Resistors :
1
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Diameter :
6.5mm
Voltage - Rated :
500V
Resistance :
33Ohm
Tolerance :
±5%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Lead Diameter :
750 µm
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Power Rating :
3W
Lead/Base Style :
Axial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
500V
Max Power Dissipation :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
2007
Datasheets
EP3W33RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP3W33RJ
33Ohm, Wirewound,