EP3W68RJ
Mfr.Part #
EP3W68RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Description
RES 68 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
5 %
Package :
Bulk
Composition :
Wirewound
Lead Diameter :
0.75 mm
Size / Dimension :
0.256 Dia x 0.689 L (6.50mm x 17.50mm)
Resistor Type :
Anti-Surge
Package / Case :
Axial
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
3W
Resistance :
68Ohm
Resistance Tolerance :
± 5%
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
± 400ppm/°C
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Base Product Number :
EP3W
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Number of Terminations :
2
Power Rating :
3W
Voltage Rating :
500V
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Width :
Type :
Wirewound Anti Surge Resistor
Product Length :
17.5mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Termination Style :
Subcategory :
Resistors
Failure Rate :
Series :
Width :
6.5 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Technology :
Wirewound
Product Type :
Wirewound Resistors
TE Connectivity
Features :
Length :
17.5 mm
Qualification :
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
EP3W68RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP3W68RJ
Anti-Surge, 68ohm, 3W, Wirewound,