EP3W10RJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP3W10RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 10 OHM 5% 3W AXIAL
Stock
234
In Stock :
234
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±5%
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Length :
28mm
Series :
EP, Neohm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Resistors :
1
Height :
17.5mm
Lead/Base Style :
Axial
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Composition :
Wirewound
Resistance :
10Ohm
Lead Diameter :
750 µm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Diameter :
6.5mm
Published :
2007
Power Rating :
3W
Voltage - Rated DC :
500V
Pbfree Code :
yes
Datasheets
EP3W10RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP3W10RJ
10Ohm, Wirewound,