EP3W100RJ
Mfr.Part #
EP3W100RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 100 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Lead Length :
28mm
Resistance :
100Ohm
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Lead/Base Style :
Axial
Composition :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
3W
Published :
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
6.5mm
Voltage - Rated DC :
500V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Lead Diameter :
750 µm
Number of Resistors :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
EP, Neohm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
3W
Datasheets
EP3W100RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP3W100RJ
100Ohm, Wirewound,