EP3WS510RJ
Mfr.Part #
EP3WS510RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Description
RES 510 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Package :
Bulk
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Wirewound
Series :
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Resistance :
510 Ohms
Base Product Number :
EP3W
Size / Dimension :
0.256 Dia x 0.689 L (6.50mm x 17.50mm)
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Axial
TE Connectivity
Power (Watts) :
3W
Package / Case :
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
EP3WS510RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP3WS510RJ
510 Ohms, 3W, Wirewound,