EP3WS47RJ
Mfr.Part #
EP3WS47RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
RES 47 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Voltage Rating :
500V
Pressure Type :
Sealed Gauge
Output Type :
Analog Current
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Supply :
8 V ~ 30 V
Diameter :
5.5 mm
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Length :
16 mm
Height :
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Output :
4 mA ~ 20 mA
Height - Seated (Max) :
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Case Style :
Conformal Coated
Technology :
Wire Wound
Construction :
Cylindrical
Power Rating :
3W
Maximum Pressure :
Accuracy :
±0.5%
Product Length (mm) :
16(mm)
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Tolerance (+ or -) :
5%
Size / Dimension :
0.256 Dia x 0.689 L (6.50mm x 17.50mm)
Resistor Type :
Anti-Surge
Features :
Amplified Output, Temperature Compensated
Width :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
RoHS :
Details
Series :
MediaSensor™
Supplier Device Package :
Packaging :
Ammo
Composition :
Wirewound
Subcategory :
Resistors
Port Style :
Threaded
Power (Watts) :
3W
Power Rating(s) :
Resistance Tolerance :
± 5%
Number of Terminals :
2
Operating Pressure :
2000 PSI (13789.51 kPa)
Tolerance :
±5%
Resistance :
47(ohm)
Product Type :
Wirewound Resistors
Failure Rate :
Not Required
Package / Case :
Cylinder
Product Diameter (mm) :
5.5(mm)
Lead Spacing (nom) :
Military Standard :
Not Required
Qualification :
Temperature Coefficient :
±300(ppm/°C)
Port Size :
TE Connectivity
Product Width :
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Type :
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
M12, 4 Pin
Product Length :
16mm
Flame-Proof Support :
yes
Datasheets
EP3WS47RJ
Introducing Through Hole Resistors TE Connectivity AMP Connectors EP3WS47RJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:4 mA ~ 20 mA, Operating Temperature:-40°C ~ 105°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Cylinder, Type:Wirewound, EP3WS47RJ pinout, EP3WS47RJ datasheet PDF, EP3WS47RJ amp .Beyond Through Hole Resistors TE Connectivity AMP Connectors EP3WS47RJ ,we also offer AC03000002209JACCS, AC03000001000JACCS, AC03000001000JAC00, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TE Connectivity AMP Connectors EP3WS47RJ
Anti-Surge, 47(ohm), 3W, Wirewound,