EP3WS15RJ
Mfr.Part #
EP3WS15RJ
Description
RES 15 OHM 5% 3W AXIAL
2
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead/Base Style :
Axial
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Tolerance :
±5%
Diameter :
5.5mm
Lead Diameter :
700 µm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Length :
28mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Number of Resistors :
1
Published :
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Rating :
3W
Resistance :
15Ohm
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
500V
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Series :
EP, Neohm
Voltage - Rated DC :
500V
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
EP3WS15RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP3WS15RJ
15Ohm, Wirewound,