CFM1JT240K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM1JT240K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 240K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Lead Diameter :
0.7 mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Working Voltage :
600V
Pbfree Code :
yes
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.138Diax0.354L 3.50mmx9.00mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Tubular
Composition :
Carbon Film
Series :
CFM
Operating Temperature :
-55°C~155°C