CFM1JT120K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM1JT120K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 120K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Carbon Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Working Voltage :
600V
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.138Diax0.354L 3.50mmx9.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Diameter :
0.7 mm
Series :
CFM
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Resistance :
120kOhm