CFM14JT390K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM14JT390K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 390K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Carbon Film
Power Rating :
250mW
Published :
Construction :
Tubular
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Resistance :
390kOhm
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Mount :
Axial, Through Hole
Size / Dimension :
0.067Diax0.130L 1.70mmx3.30mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Power (Watts) :
0.25W 1/4W