CFM14JA5M10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM14JA5M10
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.1M OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Power Rating :
250mW
Packing Method :
Ammo Pack
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.067Diax0.130L 1.70mmx3.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
CFM
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Carbon Film
Resistance :
5.1mOhm
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Contact Plating :
Tin
Mount :
Axial, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Diameter :
1.7mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
CFM14JA5M10
Stackpole Electronics, Inc. CFM14JA5M10
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.1MOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,