CFM14JA11K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM14JA11K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 11K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
1.7mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Axial, Through Hole
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Carbon Film
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
11kOhm
Tolerance :
±5%
Published :
Series :
CFM
Packing Method :
Ammo Pack
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Size / Dimension :
0.067Diax0.130L 1.70mmx3.30mm
Datasheets
CFM14JA11K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM14JA11K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 11kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,