CFM12JT8R20
Mfr.Part #
CFM12JT8R20
Description
RES 8.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Diameter :
0.55 mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
8.2Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Axial
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
HTS Code :
Packing Method :
TR
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CFM12JT8R20
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT8R20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 8.2Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,