CFM12JT8K20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JT8K20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 8.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.55 mm
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Resistance :
8.2kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Composition :
Carbon Film
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
Wire
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
CFM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Power Rating :
500mW
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
CFM12JT8K20
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT8K20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 8.2kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,