CFM12JT82K0
Mfr.Part #
CFM12JT82K0
Description
RES 82K OHM 5% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Construction :
Tubular
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
82kOhm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.3mm
Datasheets
CFM12JT82K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT82K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 82kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,