CFM12JT75R0
Mfr.Part #
CFM12JT75R0
Description
RES 75 OHM 5% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Military Standard :
Not
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Resistance :
75Ohm
TR
Diameter :
2.3mm
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFM12JT75R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT75R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 75Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,