CFM12JT6R20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JT6R20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Composition :
Carbon Film
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
20 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Published :
Lead Diameter :
0.55 mm
Mount :
Axial, Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Power Rating :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
350V
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
CFM
Resistance :
6.2Ohm
Datasheets
CFM12JT6R20
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT6R20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.2Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,