CFM12JT5R60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JT5R60
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.6 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Number of Terminations :
2
Length :
6.5024mm
Power Rating :
500mW
Supplier Device Package :
Axial
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.6Ohms
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
Series :
CFM
Composition :
Carbon Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CFM12JT5R60
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT5R60
Axial, Through Hole 5.6Ohms, 0.5W 1/2W, Carbon Film,