CFM12JT5R10
Mfr.Part #
CFM12JT5R10
Description
RES 5.1 OHM 5% 1/2W AXIAL
Axial
Packing Method :
TR
Published :
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Axial, Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Working Voltage :
350V
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Resistance :
5.1Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diameter :
2.3mm
Datasheets
CFM12JT5R10
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT5R10
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.1Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,