CFM12JT47R0
Mfr.Part #
CFM12JT47R0
Description
RES 47 OHM 5% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
CFM
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
155°C
Supplier Device Package :
Resistance :
47Ohms
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Diameter :
2.3mm
Mount :
Axial, Through Hole
Military Standard :
Not
Length :
6.5mm
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
CFM12JT47R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT47R0
Axial, Through Hole 47Ohms, 0.5W 1/2W, Carbon Film,